środa, 23 marca 2016

"Religa człowiek z sercem w dłoni" rozmawiał Jan Osiecki [recenzja]

Obiecałam czytelnikom mojego poprzedniego bloga, że i tutaj znajdą coś dla siebie, więc czas dotrzymać słowa i napisać recenzję książkową. Jednak nie będzie to zwykła recenzja, a raczej polecenie, wartościowego, wedgług mnie tytułu.
Dlaczego jednak nie recenzja? Ciężko jest mi bowiem ocenić rozmowę dwóch osób, bo właśnie tym jest książka, o której Wam piszę. "Religa człowiek
z sercem w dłoni" to wywiad z legendą polskiej medycyny, Zbigniewem Religą przeprowadzony przez Jana Osieckiego. Między innymi na jej podstawie powstał film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego, do obejrzenia którego również serdecznie Was zachęcam (może jednak o fascynacji Religą innym razem).

Książka liczy ledwie 200 stron, jest jednak naszpikowana wieloma ciekawymi informacjami z życia Zbigniewa Religii, o których pewnie większość z nas nie ma pojęcia. Bo choć jego postać jest powszechnie znana, to uważam, że warto trochę bardziej przyjrzeć się życiorysowi tego wybitnego kardiochirurga.  Dodatkowo, choć na początku nie byłam do tego przekonana, do gustu przypadła mi forma tej książki, czyli wywiad. Pytania są moim zdaniem bardzo trafne, a co najważniejsze podzielone na III części, z których każda traktuje o innych wydarzeniach z życia profesora. Poznajemy jego historię od dostania się na akademię medyczną, poprzez staż w USA, próby przeszczepienia serca, budowę kliniki w Zabrzu, aż po rozpoczęcie politycznej kariery. Nie brakuje również fragmentów, często bardzo szczerych o życiu prywatnym.

"W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy."

Książkę tę polecam nie tylko osobom zafascynowanym medycyną, czy też samą postacią Zbigniewa Religii, ale wszystkim tym, którzy mają chęć poznać historię człowieka, który niemal z uporem maniaka, na przekór wielu niesprzyjającym sytuacjom, nie poddaje się, lecz walczy o swoje marzenia, przekonania, a także historię człowieka, który nie boi otwarcie mówić o swoich wadach i błędach, jak i szczerze, i bez fałszywej skromności potrafi przyznać, że osiągnął sukces.

"I co pan ma z tego, że wrócił? (pytanie dotyczy stażu w Stanach Zjednoczonych)
Satysfakcję zamiast pieniędzy. Mam mieszkanie, działkę, samochód, w dodatku robię to, co lubię. Pewnie w Stanach byłbym teraz właścicielem jachtu, dużego domu i supersamochodu. Ale moje życie zawodowe spędzone w Polsce przebiegło tak, że udało mi się coś dobrego zrobić dla innych. Dane mi było wyszkolić armię kardiochirurgów. Czuję, że byłem w Polsce potrzebny."

1 komentarz:

  1. Muszę tę książkę koniecznie przeczytać. Tym bardziej, że film bardzo mi się podobał

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawione komentarze, także te z konstruktywną krytyką. Dzięki Wam mam motywację do dalszej pracy na blogu :).

Komentarze obraźliwe będą usuwane.