czwartek, 23 lutego 2017

Lekarski, wojskowo-lekarski czyli...Wydziały łódzkiego UMEDu są dla kandydata na studia czasem niezłą zagadką. Tu jakiś wojskowy, tu lekarski. Czy cały woj-lek chodzi w mundurach? Co na woj-leku robią cywile? I czy jest się po tym wydziale „normalnym” lekarzem?
Kiedy po raz pierwszy się z tym zetknęłam, też wydawało mi się to nieźle zaplątane. By rozwiać więc wątpliwości, jak to z tymi wydziałami jest, zapraszam na mój dzisiejszy wpis!Zacznijmy od tego, że na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi mamy dwa wydziały, na których można studiować kierunek lekarski. Pierwszy z nich to Wydział Lekarski. I tutaj macie dostępny taki „zwykły” lekarski jak na innych uczelniach medycznych. Po więcej szczegółów odsyłam Was na stronę wydziału, a studenckie perypetie możecie śledzić na IG @algezjaduszy.

Drugi wydział to Wydział Wojskowo-Lekarski, na którym studiuję. W ramach wydziału dostępna jest fizjoterapia i lekarski, na którym część studiuje jako cywile a część w ramach limitu MON. Studia w ramach limitu MON to te słynne studia w mundurze. Jeśli ktoś jest nimi zainteresowany, to polecam się pospieszyć, bowiem rekrutacja na ten kierunek jest nieco bardziej skomplikowana i zaczyna się sporo szybciej, a o wszystkim możecie przeczytać na stronie WSOWL. W wielkim skrócie: trzeba się dostać i do WSOWL i na UMED. Rekrutacja obejmuje testy psychologiczne, lekarskie i sprawnościowe. Z osób, które przejdą wszystkie te etapy, wybierane są te z najlepiej napisaną maturą. Studiowanie w ramach limitu MON to z jednej strony wiele korzyści, ale też spore zobowiązanie, bowiem podpisuje się umowę z wojskiem na określony czas. W trakcie studiów mieszka się w akademiku na terenie jednostki, dostaje żołd, ma się służby i na zajęcia chodzi się w mundurze. W telegraficznym skrócie oczywiście.
Cywile na woj.-leku  poza kilkoma dodatkowymi przedmiotami (np. topografia) i wzdychaniem do kolegów w mundurach (w końcu za mundurem, panny sznurem) z wojskiem nie mają już w zasadzie nic wspólnego. I po ukończeniu tego wydziału jako cywil jest się zwykłym lekarzem. Absolwenci z ramienia MONu otrzymują natomiast stopień oficerski i zostają skierowani do pracy w jednej z jednostek.
Czym oba wydziały różnią się miedzy sobą? Jest nieco różnic programowych np. Wydział Lekarski embriologię ma połączoną z histologią, a Wydział Wojskowo-Lekarski ma ją na drugim roku. Choć z tego co mi wiadomo, od przyszłego roku ma się to zmienić i oba wydziały będą miały ten sam program, tak jak teraz jest z anatomią. No i woj-lek ma łacinę jako przedmiot, a nie fakultet i obowiązkowy wf. Z wielu przedmiotów mamy różnych prowadzących. Podobno się miedzy wydziałami nie lubimy, ale to raczej mit.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Wam w tym wpisem. Zapraszam Was serdecznie 8 marca na Dni Otwarte UMEDu. Myślę, że prowadzący rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości, a do tego będziecie mogli wziąć udział w bardzo fajnych warsztatach – tylko musicie się spieszyć – miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. A jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie śmiało J.


14 komentarzy:

 1. Cześć
  Mogłabyś powiedzieć jakich książek używa się na wydziale Wojskowo-Lekarskim , kierunku cywilnym ?? Czy oba wydziały medyczne używają tych samych książek i atlasów ? Bochenka , Sobotty , Yokochi ?? Byłbym mega wdzięczny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu są dwa posty o tym, jakie książki są potrzebne. Szukaj pod tagiem I rok

   Usuń
 2. Wiem, że wpis był dodany już jakiś czas temu, ale mam pytanie odnośnie warunków mieszkania w koszarach na woj leku z monu, chodzi mi o to ilu osobowe są pokoje, jak wygląda tam wyżywienie , jeśli tylko mogłabyś udzielić mi więcej informacji byłabym wdzięczna za jakiś kontakt, jeśli tylko możesz to proszę daj znać na forum, czy możemy porozmawiać jakoś na priv, z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Pokoje są jedno lub dwuosobowe, najczęściej pierwszy rok ma dwójki. Jeśli chodzi o jedzenie to jest stołówka i określone godziny, w których wydawane są posiłki 😊. Jeśli masz więcej pytań możesz też napisać na mejla 😊

   Usuń
 3. Hej :) zastanawiam się pomiedzy lekarskim/ wojskowo-lek (cyw) / wojskowo- lek MON ... przeczytałan wiele komentarzy jednak nadal nie wiem jaka jest rożnica między lekarskim a wojskowo lekarskim (cywil) ze względu na poźniejsze możliwosci pracy .. czy koncząc wojskowo lek (cyw) zostaje"normalnym lekarzem" wiec to samo mam po zwykłym lekarskim.. czy istnieje rownież szansa pracy w wojsku mimo iż nie jest to w-lMON.. uściślajac co ma wojskowo-lekarski (wydz cywilny) do wojska (oprócz drobnych różnic programowych) ? I jakie są po ukonczeniu tego kierunu możliwosci poza tym jakie są po "zwykłym" lekarskim :)
  Bylabym bardzo wdzieczna za informację:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam w poście po woj leku cywilnym jest się zwykłym lekarzem, który nie ma z wojskiem nic wspólnego i ma takie same możliwości jak lekarz po każdej innej uczelni medycznej. Niestety nie wiem, czy istnieje możliwość związania się później z wojskiem jako lekarz nie studiując w ramach MON.

   Usuń
 4. Cześć 😄 mam pytanie, czy jak odpracuje cała umowe z wojskiem z tego co wiem 12 lat pracy to co potem? Emerytura? Mogę być zwykłym cywilnym lekarzem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tych 12 latach można przejść do cywila, lub zostać w wojsku. Żeby mieć emeryturę wojskową trzeba w wojsku przepracować w sumie 25 lat w wojsku i mieć 55 lat 😉.

   Usuń
 5. Jak wygląda praca po studiach w ramach MON? Można robić specjalizację? I przede wszystkim, pracuje się w ‚normalnym’ szpitalu czy wysyłają cię gdzieś na jakaś wioskę do jednostki i czekasz aż minie te 12 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie studiuję w ramach MON, więc nie znam szczegółów, natomiast z tego co się orientuję można robić specjalizację (wybiera się z tych potrzebnych wojsku) i można w tym czasie również pracować poza jednostką. Najpewniej zapytać kogoś z wyższych lat MONu, bo oni na pewno lepiej się w tym orientują :).

   Usuń
 6. A jakie są te specjalizacje potrzebne w wosku? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam takiej sprawdzonej wiedzy, a nie chcę wprowadzać w błąd 😌

   Usuń
 7. Hej! Jak to jest z tą umową z mon: trzeba podpisywać odrazu czy można na przykład na drugim roku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowę podpisuje się przed rozpoczęciem 1 roku, z tego co pamiętam na unitarce 😉

   Usuń

Dziękuję za pozostawione komentarze, także te z konstruktywną krytyką. Dzięki Wam mam motywację do dalszej pracy na blogu :).

Komentarze obraźliwe będą usuwane.