środa, 23 sierpnia 2017

Jak zostać dawcą szpiku?


W maju pisałam o tym jak zostać honorowym dawcą krwi. Przy okazji wizyty w centrum krwiodawstwa możecie zrobić jeszcze jedną dobrą rzecz – zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Jak to zrobić i z czym to się wiąże, o tym w dzisiejszym poście.
W naszym kraju co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę – nowotwór krwi. Kolejne osoby usłyszą diagnozę o innym schorzeniu krwi.  Choroba nie pyta o wiek, płeć i status materialny. Czasem chemioterapia lub naświetlania nie są wystarczające i niezbędny jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych (czyli takie komórki, które mogą różnicować się w komórki innych typów). I tutaj właśnie zaczyna się nasza rola, rola potencjalnych dawców.  

Jak zostać Potencjalnym Dawcą Szpiku i Komórek Macierzystych?
Najpierw poważnie przemyślcie tę decyzję. Któregoś dnia możecie odebrać telefon, że zostaliście „dopasowani” do biorcy i oczywiście, możecie wtedy zrezygnować, ale być może odbieracie komuś w ten sposób ostatnią nadzieję na wyleczenie. Dlatego, moim zdaniem, należy tę decyzję podjąć z przekonaniem i odpowiedzialnością.
Dalej możliwości mamy kilka, bowiem istnieje wiele instytucji zajmujących się rejestracją dawców, choć w zasadzie system jest jeden. Ważne więc, by zarejestrować się w jednym miejscu. Tak jak wspomniałam możecie to zrobić podczas wizyty w centrum krwiodawstwa – wystarczy poprosić w rejestracji o formularz. Następnie zostanie pobrana dodatkowa próbka krwi.
 Możecie też zarejestrować się podczas różnych imprez masowych, gdzie często można spotkać stanowisko fundacji DKMS i wolontariuszy, którzy pomogą Wam wypełnić formularz, przekażą dokładną instrukcję pobrania wymazu i z pewnością rozwieją wątpliwości. Zarejestrować się możecie również bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę DKMS i przesłać zgłoszenie. Na Wasz adres zostanie przesłany zestaw do pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, który następnie odsyłacie.
Próbki są badane, a dane wprowadzane do systemu. Od tego momentu figurujecie jako potencjalny dawca. Pozostaje tylko czekać na dopasowanie z osobą chorą.

Kto może zostać potencjalnym dawcą?
Zarejestrować może się osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Ważny jest również Wasz stan zdrowia. O tym jakie dolegliwości wykluczają, lub ograniczają możliwość rekrutacji możecie przeczytać na stronach, które podam Wam na końcu wpisu.

Co dalej?
Tak jak mówiłam, czekacie. Ile? Być może kilka miesięcy, może kilka lat, a może zdarzyć się też tak, że nigdy nie dostaniecie tego wyjątkowego telefonu – w zasadzie trzeba się cieszyć, że Wasz genetyczny bliźniak jest zdrowy!
Jeżeli jednak będzie inaczej otrzymacie informację o Waszym dopasowaniu wraz z informacjami o badaniach, jakie należy wykonać, aby mieć pewność, że Wasz stan zdrowia pozwala na pobranie szpiku. Ważne jest to zarówno dla bezpieczeństwa biorcy i dawcy. Wszystkie badania są bezpłatne i istnieje możliwość otrzymania zwrotu wydatków na przejazdy na badania. Po potwierdzeniu zgodności i otrzymaniu zgody dawcy, przeprowadzane są kolejne, jeszcze bardziej szczegółowe badania, a po ustaleniu terminu – procedura pobrania materiału do przeszczepu.

Jakie są metody pobrania komórek macierzystych?
W 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Zazwyczaj wiąże się to z jednodniowym pobytem w ośrodku transplantacyjnym. Inna metodą jest pobranie materiału z talerza kości biodrowej. Wtedy w szpitalu spędzicie 2 -3 dni, ponieważ metoda ta wiąże się z podaniem znieczulenia ogólnego. Jak widzicie, nikt nie będzie Wam wbijał igły w kręgosłup!

Jak widzicie kilka dni w Waszym życiu, kilka ukłuć, może diametralnie odmienić życie drugiego człowieka. Jeśli macie jakieś wątpliwości wiele sprawdzonych informacji możecie znaleźć na tych stronach:
https://www.dkms.pl/pl
http://www.poltransplant.org.pl/


4 komentarze:

 1. Jestem pełna podziwu i dumna, że blogerzy piszą o takich rzeczach. To poważna decyzja, ale bardzo chciałabym dać komuś szanse na nowe życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze myślałam, że pobieranie szpiku jest bardziej skomplikowane i można mieć przed nim pewne obawy. Rozumiem, że może się okazać, że będzie trzeba się przedostać na drugi koniec Polski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawy są oczywistą sprawą, ale ważne by znaleźć rzetelne źródło wiedzy, które rozwieje nasze wątpliwości. Z tego co mi wiadomo, jest to organizowane w taki sposób, by odbywało się w najbliższym możliwie miejscu zamieszkania dawcy 😊.

   Usuń

Dziękuję za pozostawione komentarze, także te z konstruktywną krytyką. Dzięki Wam mam motywację do dalszej pracy na blogu :).

Komentarze obraźliwe będą usuwane.